Se även

Strategisk informationssäkerhet
Läs mer >>

Operativ informationssäkerhet
Läs mer >>

Certifierad informationssäkerhet
Läs mer >>

Trendspaning

Begagnade kopiatorer – tickande säkerhetsbomber
Vad har leverantörer rullat ut från ditt kontor? Veckans säkerhetsspaning från Anne-Marie Eklund Löwinder.
Läs mer >>

Teknisk informationssäkerhet


Teknisk informationssäkerhet

Övergripande innehåll för den här utbildningen är tekniska aspekter som t. ex. nätverkssäkerhet, systemsäkerhet, kryptering och elektroniska identiteter. Syftet med den här kursen är att du ska kunna förstå tekniska aspekter och kunna kommunicera med tekniker om IT-säkerhet, helt enkelt bli en duktig beställare av IT-säkerhet.

Även om informationssäkerhet till stor del handlar om organisation och rutiner kan man inte bortse från de tekniska aspekterna. Finns inte lämpligt tekniskt skydd på plats blir pressen och kraven på organisationen och rutinerna desto större. IT-säkerhet kan ses som en del av den vidare informationssäkerheten, och den som arbetar med dessa frågor bör ha en viss teknisk förståelse.

Syftet med den här kursen är att du ska få en övergripande kunskap om de tekniska aspekterna och därigenom kunna kommunicera med tekniker om IT-säkerhet. Kursen ger en överblick över tekniska områden som:

  • Kryptering och elektroniska identiteter: certifikat, CA, smarta kort m.m.
  • Systemsäkerhet: Säkerhet i operativsystem, behörighetskontroll m.m.
  • Nätverkssäkerhet: Säkerhet i LAN, TCP/IP, brandväggar, VPN, intrångsdetekteringssystem m m.
  • Skadlig kod: Virus, trojanska hästar, maskar, cross-site-scripting m.m.


Efter utbildningen

  • Har du en god överblick över de tekniska aspekterna av informationssäkerhet – i syfte att bli en bra och duktig beställare
  • Kan du fungera som en länk mellan tekniker och verksamhetsfolk i informationssäkerhetsfrågor


Målgrupp för utbildningen

  • IT-chef/-ansvarig
  • Säkerhetschef/-ansvarig
  • IT-/verksamhetsarkitekt
  • IT-projektledare
  • IT-strateg
  • Affärsutvecklare
  • Revisor


Dataföreningen Kompetens tre kurser och certifiering

Dataförening Kompetens kurser i informationssäkerhet ger dig kunskaper för att kunna hantera informationssäkerhetsfrågorna. En uppdelning på tre fristående kurser gör att du kan välja de kurser som passar dig och i den ordning som passar dig. Du som har gått alla tre kurserna kan välja att gå den fjärde kursen för att certifiera dig som Certifierad Informationssäkerhetsarkitekt.
De tre kurserna som Dataföreningen Kompetens erbjuder är:

Och om du har genomgått alla tre kurserna kan du också gå:


Fakta
Datum 28 maj - 30 maj 2012
Plats Stora Brännbo, Stora Brännbovägen 4-6, Sigtuna
Pris SEK exkl moms
Övrigt Kostnad för internat (kost och logi) ingår ej i deltagaravgiften och uppgår till cirka 5130 kr exklusive moms.