Utbildningsaktivitet genomförd
Hämta material
Informationsblad

Ladda hem ett informationsblad i PDF-format för utbildningen.
Klicka här >>

Trendspaning

Vad är vad uppe bland molnen?
Hög tid att kategorisera alla datormoln. Veckans teknikspaning från Sven-Håkan Olsson.
Läs mer >>

Cloud Computing

Migrering och integration


De olika utmaningarna med integration mot molnen

Cloud Computing har blivit mycket omskrivet den senaste tiden.  Många ser stora möjligheter med molnen – den kanske allra största fördelen som hålls fram är flexibilitet. Man kan verkligen jämföra med gammaldags outsourcing som istället ofta ger motsatsen, inflexibilitet.

Men de olika molnerbjudandena idag är i själva verket mycket olika. Kursen hjälper dig att förstå vilken sorts tjänster som går att köpa och deras respektive arkitekturella egenskaper.

I stort sett alla företag och organisationer som kommer att använda molntjänster, kommer att ha mycket stora behov av att integrera med applikationer och databaser som driftas internt, är outsourcade på andra håll, eller i ett annat moln. Olika sorters integration seglar alltså upp som den enskilt viktigaste aspekten på att använda molntjänster.

De principiella likheterna med integration som vi skapat tidigare, via SOA, ESB, EAI och så vidare är stora, men det blir i praktiken annorlunda genom att molnresurserna kan hamna på helt olika ställen i världen, med olika nätprestanda och glapptid (latens) i kommunikationen. Skalan på mängden systemsamband blir också mycket större.

Kursen går igenom de olika utmaningarna med integration mot molnen.

Under kursen håller vi ett tydligt överblicksperspektiv,  när man kommer hem efter kursen ska man ha en plattform att stå på för att avgöra när, om och hur man ska köpa molntjänster, och hur man ska migrera. Även om vi ibland går ner på djupet så är alltså kursen inte en infrastrukturkurs och inte en programmeringskurs utan betonar applikationsarkitekturfrågorna.


(Förkortningar: SOA = Servcice Oriented Architecture, ESB = Enterprise Service Bus, EAI = Enterprise Application Integration.)
 


Efter utbildningen har du god grund för att

  • Avgöra om och när du ska använda molntjänster
  • Förstå hur du bäst migrerar till molnen
  • Inse bästa integrationen mellan molntjänster och din övriga IT
  • Förstå hur verksamhetslogiken påverkar och påverkas i och med molnen
  • Bedöma erbjudanden från tjänsteleverantörer
  • Leda införanden av molntjänster


Förkunskaper

Utbildningen kräver goda IT-kunskaper, åtminstone på arkitekturell och principiell nivå. Största utbyte får du som är relativt senior inom IT-branschen.


Utbildningsmaterial

Varje deltagare erhåller en kurspärm innehållande utbildningsmaterial.


Lärare

Sven-Håkan Olsson, Definitivus

Särskilt intresserad av att kombinera verksamhetsnytta med teknikhöjd.
Lång karriär sedan 70-talet som IT-konsult (applikationsarkitekt, systemdesigner, utvecklare, reviewer, utredare, upphandlare, kursledare, skribent). Medgrundare och teknikchef på Know IT 1990-2003.

Sven-Håkan Olsson har utsetts som en av "Sveriges topputvecklare" av Computer Sweden 2008.
Läs mer, http://computersweden.idg.se/2.2683/1.159412
Sven-Håkan år också en ofta anlitad talare, exempelvis på globala Cloud Symposium i Holland i oktober 2009.


Fakta
Datum 6 maj - 7 maj 2010
Plats Kompetenscenter Stockholm - Vasagatan, Vasagatan 8-10, Stockholm
Pris SEK exkl moms
Övrigt I avgiften ingår kaffe, lunch och digital dokumentation
  Utbildningsaktivitet genomförd