Open Space tar vara på drivkrafter
Effektiva möten utan förutbestämd agenda. Veckans agile-spaning från Per-Magnus Skoogh.
Läs mer >>
Tipsa en kollega om den här sidan
Välkommen till en rolig, lärorik och nyttig kurs!
Vi som tagit fram kursen tar pedagogik och kunskapsöverföring på största allvar. Vi vet att roliga och meningsfulla kurser behöver bygga på en genomtänkt variation av meningsfulla övningar och diskussioner. Kursen använder sig av flera olika pedagogiska metoder för att överföra förståelse och kunskap.
Några exempel värda att nämna kan vara:
Vi har arbetat länge med kunskapsöverföring, följer modern litteratur och går regelbundet kurser om modern pedagogik för vuxeninlärning.
Därför – varmt välkommen till vad vi tror är marknadens absolut bästa och mest meningsfulla kurs om moderna sätt att bedriva projektarbete med hjälp av Scrum, Lean och mycket mer!
Peter Measey är ledare i och en av grundarna av RADTAC som levererar projekt, utbildning och coachning kring agile.
Med över 25 års erfarenhet som projektledare av små till mycket stora projekt och program inom både privat, statlig och kommunal verksamhet har han en ovanligt bred erfarenhet av olika miljöer och kulturer. Peter har specialiserat sig på agile sedan 1996 och har ansvarat för en av de största införandena av agile i ett internationellt perspektiv.
Peter är bland annat certifierad DSDM trainer, Certified Scrum Trainer, Agile Project Leader Practitioner och Prince 2 practitioner. Peter har hållit föredrag på en rad konferenser om agile sedan tidigt 2000-tal.
Per-Magnus Skoogh har många års erfarenhet av att använda och införa agile processer och arbetssätt. Han var förmodligen först i Sverige med att börja använda formellt definierade agile arbetssätt när han började arbeta med DSDM/Atern för nästan 15 år sedan och har sedan dess använt olika agila tekniker i projekt i både Sverige, Tyskland och England. Sedan flera år hjälper nu han och hans kollegor olika kunder med att ta till sig agila tekniker av olika sorter med en fokus på ökad verksamhetsnytta.
Per-Magnus skriver just nu tillsammans med sina kollegor på en bok med arbetstiteln "Agile for managers - business benefit in super speed".
I kursen får du ta del av Per-Magnus och hans många kollegors samlade erfarenhet av att införa och använda sig av agile tekniker i med som motgång. Vi kommer att ta upp lyckade, likväl som mindre lyckade projekt och visa hur det ser ut när det fungerar riktigt bra.
Då kursen riktar sig till hela arbetsgruppen, är den även lämplig att köra företagsinternt.
Kontakta oss gärna om du är intresserad.
Certified Scrum Master
Certified Scrum Master (CSM) är den grundläggande certifieringen i Scrum. I samband med certifiering ingår det dessutom ett medlemskap i Scrum Alliance som gäller i ett år. Det ger tillgång till mycket information, rabatter till konferenser och mycket mer.
För mer information om CSM hänvisar vi till www.scrumalliance.org
| Fakta | |
|---|---|
| Datum | 1 juni - 2 juni 2010 |
| Plats | Kompetenscenter Stockholm - Vasagatan, Vasagatan 8-10, Stockholm |
| Pris | SEK exkl moms |
| Övrigt | I kursavgiften ingår dokumentation, lunch och kaffe.
Certifieringen ingår i kursavgiften. Kurs och kursmaterial är på engelska. |
| Utbildningsaktivitet genomförd | |