Efter den mycket uppskattade konferensen i våras har vi glädjen att ännu en gång kunna erbjuda dig möjligheten att lyssna till och inspireras av John Zachman som kommer till Stockholm den 21 januari 2009.
OBS!
Konferensen är kvalificerande för dig som senare vill gå vidare och certifiera dig inom Enterprise Architecture baserat på Zachmans ramverk.
Enterprise Architecture (EA) är ett verktyg som ökar företags och organisationers förändringskapacitet. Genom att skapa en effektiv förändringsprocess i ditt företag baserad på EA blir det enklare att agera på de förändringar som uppstår i framtiden. EA ger dig den plattform som krävs för att säkerställa att alla delar av företaget uppfyller ledningens krav och strävar mot samma mål.
John Zachman är upphovsman till världens mest kända och använda ramverk för Enterprise Architecture – The Zachman Framework. The Zachman Framework beskriver vilka slags ritningar av företaget du behöver för att underlätta förändring - oavsett om de har sitt ursprung i affären eller tekniken – samt hur ritningarna länkas samman till en helhet.
Förbereder du ditt förändringsarbete med hjälp av The Zachman Framework har du råmaterialet för att kunna vidareutveckla och designa företaget för flexibilitet, integration, återanvändbarhet och interoperabilitet.
John Zachman
Målet med denna konferens är att ge deltagaren en förståelse för de begrepp som används inom Enterprise Architecture samt kunskap om på vilket sätt EA och The Zachman Framework minskar komplexiteten, ökar förändringskapaciteten samt minskar utvecklingskostnaden i företag och organisationer.
Environmental Challenges Facing the Modern Enterprise
John presenterar bakgrunden till Enterprise Architecture som framväxande vetenskap och beskriver vilka omvärldsfaktorer som drivit fram behovet av strategiska planerings- och förändringsinstrument för morgondagens företag och organisationer.
Conceptual Foundations
John presenterar sitt ramverk för Enterprise Arhcitecture och berättar hur du kan beskriva ditt företag eller din organisation i arkitekturella termer (vi vet vad ”arkitektur” är när det gäller byggnader, flygplaner, bilar osv men vad innebär ”arkitektur” egentligen för företag?)
John beskriver också varför det är så viktigt att lyfta blicken utanför det egna företagets gränser och analysera de naturlagar som gäller i vår informationsålder. Du får handfasta tips om hur du tar fram arkitekturer som håller även när det blåser på en orolig marknad.
Implementation Considerations
Du får på konferensen kunskap om tre olika sätt att implementera Enterprise Architecture för att säkerställa företagets långsiktiga vision samtidigt som du också genererar nytta på vägen dit. John beskriver hur du hittar den rätta balansen mellan långsiktiga mål och kortsiktiga vinster – och - inte minst - hur du får ledningen med dig!
Conclusions and recommendations
Sammanfattningsvis summerar John värdet av Enterprise Architecture i siffror. Du får tillgång till den senaste kunskapen som visar att arkitekturbaserade angreppssätt faktiskt ger en astronomiskt billigare och snabbare utveckling än traditionella utvecklingsmetoder.
Du som deltar i konferensen får med dig följande:
Du som är VD, CIO, affärs- och verksamhetsutvecklare, IS/IT- strateg, IT-, verksamhets och affärsarkitekt, kvalitetsansvarig, program- och projektledare eller på annat sätt har ansvar för eller är inblandad i genomförande av förändringsinitiativ i ditt företag eller organisation.
Denna konferens ger certifieringspoäng till den helt nyframtagna internationella EA-certifieringen baserad på Zachmans ramverk (Zachman Certified) som genomförs i ett unikt samarbete mellan Zachman International, Biner Consulting och Dataföreningen Kompetens.
Missa inte tillfället att bli en av de första i världen att certifieras inom Enterprise Architecture. Kan du ge dig själv och ditt företag en bättre start?
För att bli certifierad krävs att du går konferensen, påbyggnadskursen och fördjupningskursen
Konferens – 21 januari 2009
Enterprise Architecture – Managing complexity and change
Konferensen är Kompetenscenter Stockholm, Vasagatan 8-10 Stockholm. Konferensen och kurserna hålls på engelska.
Priset för enbart konferensen är SEK 7900:-
Påbyggnadskurs – 17-19 februari 2009
- Enterprise Architecture – Framework foundations
- Enterprise Architecture Implementation Strategies
Kursen är på Kompetenscenter Stockholm, Vasagatan 8-10, Stockholm
Fördjupningskurs – 5-7 maj 2009
Pragmatics: Enterprise Modeling Workshop
Kursen är på Kompetenscenter Stockholm, Vasagatan 8-10, Stockholm
Priset för konferensen, påbyggnads- och fördjupningskurs är SEK 45.000:- (39.000 för dig som har gått konferensdagen tidigare, anges vid anmälan).
| Datum | 21 januari 2009 |
| Plats | Kompetenscenter Stockholm - Vasagatan, Vasagatan 8-10, Stockholm |
| Pris | SEK exkl moms |
| Övrigt | Priset för enbart konferensen är 7900:- och för dig som vill certifiera dig är priset 45.000:- inklusive konferensen och de två kurserna. |
| ANMÄL DIG HÄR >> | |