Konferens 12 februari 2009 i Stockholm.
8:30
Registrering och kaffe
9:00
Konferensen öppnas av ordförande
9:10
Trender och framtiden för IT Service Management
Nicole Welke
Nicole Welke
Nicole är seniorkonsult inom IT Service Management och ISO/IEC 20000 och certifierad ITIL Expert. Nicole är också ofta anlitad för föreläsningar inom området.
10:00
Fika
10:20
Från projekt till kontinuerliga processer – så lyckas du med ditt förändringsarbete!
Martin Thell
Martin Thell, CIO, Åhlénsgruppen
Martin har arbetat med ITIL och processbaserade arbetssätt i mer än fem år. Åhlénsgruppen är ett ledande detaljhandelsföretag i Sverige med inriktning på snabbrörliga specialvaror. Åhlénsgruppen består av Åhléns varuhus, Kicks och Lagerhaus.
11:15
Erfarenheter från en organisation som arbetar enligt ITIL
Jan-Erik Fjellner
Jan-Erik Fjellner, Vattenfall Business Services Nordic AB
Jan-Erik är processansvarig på VBSN IT (Vattenfall Nordens interna IT-bolag) där han har arbetat med processer och ITIL i snart 10 år. VBSN IT ansvarar för affärsstödjande tjänster som levereras både genom egen personal (180 medarbetare) och genom underleverantörer. Kunderna återfinns i hela Norden men fokus ligger på Sverige.
12:00
Lunch
13:00
Så har vi arbetat med metoderna och processerna som hanterar gapet mellan utveckling och drift – fasen Service Transition
Ragnar Ekberg
Ragnar Ekberg, Head of Processes & Tools Team, Skandia IT Services
Ragnar är ansvarig för processer och verktyg på Skandia IT Services. Ragnar har mer än 8 års erfarenhet av att arbeta med ITIL processer, införande av Configuration Management och fungerande CMDB-lösningar
14:00
Visionen om en Tjänstekatalog
Marie Karnell
Marie Karnell, Sektionschef Tjänsteleverans, Verksamhetsområde Drift och underhåll, Försäkringskassan
Marie har arbetat inom Driften på Försäkringskassan i 6 år med ansvar att leverera tillgänglighet av tjänster inom Försäkringskassan samt även direkt ut till medborgarna. Tidigare projektledare och konsult inom användbarhet och publicerarverktyg för Webb.
14:50
Kaffe
15:15
Hur kan du mäta och följa upp införandet av processer baserade på ITIL?
Robert Pernetun
Robert Pernetun, Team Manager PS/V, IKEA IT
Robert ansvarar för grupp som arbetar kontinuerliga förbättringar av processer och arbetssätt inom IKEA IT.
16:00
ITIL och kopplingen till ISO/IEC 20000
Jim Lindfors
Jim Lindfors, Continual Improvement Manager, TeleComputing AB
Jim har under sina snart 22 år i IT-branschen arbetat som chef för IT-produktion i större IT-organisationer som WM-data och Reuters samt över 7 år som konsult och ackrediterad utbildare inom ITIL och ITSM, MOF och ISO/IEC 20000. Jim har som konsult arbetat med strategiframtagning, förstudier inför framtagning och införande av processer för stora och medelstora organisationer. Han har stor erfarenhet av projekt som arbetsform i alla möjliga roller; tjänsteutveckling och tjänstekataloger samt ändringshantering. För nuvarande är Jim Continual Improvement Manager på TeleComputing AB, ansvarig för förbättringsprogrammet för processer och processverktyg. Jim representerar tjänsteleverantörer inom SIS arbetsgrupp TK303 för ISO/IEC20000.
16:50-17:00
Konferensens ordförande sammanfattar och avslutar konferensen.
| Fakta | |
|---|---|
| Datum | 12 februari 2009 |
| Plats | Summit Konferens & Event, Grev Turegatan 30, Stockholm |
| Pris | SEK exkl moms |
| Utbildningsaktivitet genomförd | |