Utbildningsaktivitet genomförd
Tipsa en kollega

Tipsa en kollega om den här sidan

Ditt namn:

Din e-postadress:

Kollegans e-postadress:

IT-frågor på styrelsens agenda



Fatta bättre beslut

Välkommen till en halvdagsworkshop som belyser ett av de svåraste områden som finns inom bolagsstyrning, IT-investeringar.

Du som varit med och fattat beslut om verksamhetsutveckling med IT vet hur svårt det kan vara. Många parter med oklara ansvarsområden och framför allt en komplex verksamhetsstyrning som alltmer baseras på IT-lösningar. Beslut ska fattas baserat på underlag från CEO och CIO, har de samma vision och mål, förstår de varandras roller?

Dataföreningen Kompetens tillsammans med StyrelseAkademien samverkar för att ge ökad insikt om styrelsen & IT.

Till grund för workshopen ligger en ny bok, IT and leadership – Embrace IT. Författartrion Birgitta Klasén, Fredrik Runnquist och Eva Elmstedt har alla lång erfarenhet av komplexa IT-satsningar, som styrelseledamöter såväl som CIO:er. Du kommer att möta författarna samt Meg Tivéus (Styrelseproffs och tidigare VD Svenska Spel) och Carl-Magnus Månsson (VD Acando och tidigare CIO Ericsson) under en spännande eftermiddag. Tillsammans diskuterar vi de kritiska framgångsfaktorer som författarna har tagit fram.

Bäst behållning av workshopen får du som deltagit i IT-beslutsprocesser och arbetar/har arbetat som:

  • Styrelser
  • CEO/VD
  • CIO



Fakta
Datum 6 mars 2012
Plats Kompetenscenter Stockholm, Fleminggatan 7, Stockholm
Pris SEK exkl moms
Övrigt Workshopen startar kl 13:00 och pågår till 17:00.
  Utbildningsaktivitet genomförd