Hämta material
Informationsblad

Ladda hem ett informationsblad i PDF-format för utbildningen.
Klicka här >>

Tipsa en kollega

Tipsa en kollega om den här sidan

Ditt namn:

Din e-postadress:

Kollegans e-postadress:

Trendspaning

Visby – vändning i upphovsrättsfrågan!
Inre EU-marknad för upphovsrättsskyddat material i sikte. Veckans IT-politiska spaning från Nicklas Lundblad.
Läs mer >>

Trendspaning

Champagne ska vara kall, torr och gratis – i alla fall på nätet
Nya spelregler när gratis blivit norm. Veckans affärsspaning från Linus Malmberg och Björn-Erik Willoch.
Läs mer >>

Trendspaning

Hur offshoringmodellerna förändras
Fem affärsmodeller för offshoring. Veckans outsourcing-spaning från Magnus Penker.
Läs mer >>


Offshoring i praktiken

En grundkurs för att komma igång med lönsam offshoring


Den här kursen ger dig grunderna för att praktiskt komma igång med att identifiera och upphandla offshoring-projekt.

Idag finns ett allt större behov hos företag att få tillgång till offshoring för att stärka sin konkurrenskraft. Hittills har i första hand mycket stora uppdrag och outsourcing upphandlats i låglöneländer med hög kompetens. Nu kommer ett behov av att spontant och ad hoc kunna upphandla och genomföra mindre projekt och/eller arbeta och leda egna dedikerade team offshore. Det kan till exempel handla om utvecklingsprojekt, migreringsprojekt, driftövervakning eller testning.

– Idag vill kunder köpa kapacitet och flexibilitet genom offshoring och outsourcing, snarare än enbart kostnadsbesparingar, säger Magnus Penker, som är vd för Penker Venture Zone och lärare för utbildningen. Magnus har många års erfarenhet av offshoring i Indien.

För att lyckas växla in förväntad kostnadseffektivitet genom offshoring och samtidigt kunna resursplanera optimalt internt krävs särskild kompetens. Stora nyttoeffekter finns att hämta för de företag som lär sig hantera utmaningarna.


Efter genomgången kurs kan du

  • identifiera och analysera lämpliga projekt, funktioner och processer för offshoring och outsourcing
  • överblicka och omvärldsbevaka marknaden för outsourcing och offshoring
  • analysera och utvärdera leverantörer på denna marknad
  • ta fram och presentera business case som redovisar affärsnyttan
  • analysera och bedöma risker.


Målgrupp och förkunskaper

Kursen riktar sig till dig som arbetar med eller planerar att arbeta med offshoring och outsourcing av IT och media. Du har troligtvis rollen som projektledare, konsult, affärsutvecklare eller vd på ett mindre eller medelstort bolag.

Lämpliga förkunskaper

  • Minst tre års erfarenhet av IT-branschen
  • Grundkunskaper i engelska
  • Projektledarerfarenhet
  • Erfarenhet av att köpa in eller sälja tjänster en fördel
  • Erfarenhet av internationellt arbete är en fördel
  • Grundläggande kunskaper i budgetering och ekonomisk kalkylering är en fördel.


Förkunskaperna är inte ett krav, utan det är upp till var och en att avgöra sina egna förutsättningar utifrån kursprogrambeskrivningen.


Datum 22 september - 24 september 2010
Plats Kompetenscenter Stockholm - Vasagatan, Vasagatan 8-10, Stockholm
Pris SEK exkl moms
Övrigt I kursavgiften ingår dokumentation, lunch och kaffe
  ANMÄL DIG HÄR >>

Kursen har gett mig en plattform

Kursen har gett mig en plattform, även om inte alla redskap hanns med på kursen. Jag har i många år arbetat med utveckling liknande det en affärsarkitekt gör. Nu har jag dels ett namn på det jag är och en bild av hur man bör gå tillväga. Självklart är det värdefullt att ha det nätverk som finns, så att jag kan stabilisera rollen som affärsarkitekt och hämta inspiration från andra. Situationen på min arbetsplats är som för många andra, hög arbetsbelastning och man springer gärna fort men kanske inte rätt väg! Nu försöker jag stanna upp lite då och då och tänka som en affärsarkitekt!

Helena Ringmar, Affärsarkitekt, Lantmäteriet

Kursen lär ut nyttiga kunskaper och erfarenheter

Kursen lär ut nyttiga kunskaper och erfarenheter, vilket omsätts i metodik och verktyg för rollen Affärsarkitekt, som skall verka i området mellan strategi & teknik.

Kenth Åkerberg, Posten