Utbildningsaktivitet genomförd
Tipsa en kollega

Tipsa en kollega om den här sidan

Ditt namn:

Din e-postadress:

Kollegans e-postadress:

Att leda agila leveransteam – nästa nivå


Målsättning

Den här certifieringen inom agile är fokuserad på två viktiga mål:

  • Du lär dig mer tekniker och principer som gör det möjligt för dig att ta ditt team till nästa nivå av högre produktivitet, nöjdare kunder och roligare arbete
  • Du inte bara kan det i teorin, utan har övat på och applicerat dina kunskaper i praktiken inom ramen för kursen


Att bli certifierad

För att bli Advanced Scrum & Agile Master behöver du:

  • Gå kursen där du aktivt lär dig nya tekniker, principer och arbetssätt
  • Klara av provet Agile Foundation Certification – Team Leader Focus


Pris

Certifieringsavgiften ingår i kursen.


Vanliga frågor

Vem står bakom certifieringen?
Certifieringen är ett samarbete mellan:

  • Medlemmar av Agile Project Leadership Network (www.apln.org) som tillsammans med DSDM Konsortiet (www.dsdm.org) samt Per-Magnus Skoogh (www.mpeira.se) och Ole Jepsen (www.goagile.dk) har utarbetat och står bakom Agile Foundation—Team Leader Focus-certifieringen
  • Agila coacher från flera olika länder i Europa, som definierat och skrivit koncept och frågor avpassade för ett avancerat ledarskap
  • Dataföreningen Kompetens som utifrån innehållet definierat av DSDM och medlemmar från APLN har möjliggjort och står bakom certifieringsnivån Advanced Scrum & Agile Master

Vilka gränser gäller för godkänt?
För att klara certifieringen krävs 70% rätta svar.


Att jämföra med andra certifieringar

Det finns flera grundläggande certifieringar och kurser som täcker Scrum och Agile. Några av de mest kända är Certified Scrum Master, Professional Scrum Master, samt Certified Scrum & Agile Master. Det finns dock bara en certifiering och kurs för mer avancerade nivåer, och det är den här som är till för dig som vill gå vidare och ta dig och ditt team till nya nivåer.


Är det här en certifieringskurs?

Som i alla våra agila kurser vill vi poängtera att vi fokuserar på att skapa en bra, levande och interaktiv kurs som ger dig riktig, praktisk och värdefull kunskap från verkligheten som du kan ta med dig hem. Det här är därmed ingen ”certifieringskurs” med massor av termer och bilder du skall slå in i huvudet, utan vi fokuserar på förståelsen. Oroa dig därför inte, du kommer inte att somna. Själva pluggandet och memorerandet mot certifieringen är därmed något du gör själv utanför kursen, och vi rekommenderar därför att du sätter av tid på kvällar och morgnar för att plugga självständigt.


Varför certifiering?

Många av våra kunder är intresserade av certifieringar för att visa sin ambition och kunskap, och därför erbjuder vi en. Vi finner också att det ofta blir en större skärpa i kurs och bland deltagare om det finns en certifiering - deltagarna ser till att skaffa sig en fördjupad förståelse och kunskap och är därför starkare och kunnigare efter kursen.

Det finns naturligtvis i allmänhet en risk med certifieringar i form av att det skapas kurser som proppar deltagarna fulla med termer och koncept, men ingen riktig förståelse. Men som vi nämnde ovan, är det här ingen ”certifieringskurs”; pluggandet och proppandet står du för själv på egen tid, i kursen fokuserar vi på förståelsen.


Fakta
Datum 19 november - 21 november 2012
Plats Kompetenscenter Stockholm, Fleminggatan 7, Stockholm
Pris
Övrigt I kursavgiften ingår dokumentation, lunch och kaffe.

Certifiering ingår i kursavgiften.
  Utbildningsaktivitet genomförd