Se även

Samspelet mellan verksamhetsarkitekt, processorienterad verksamhetsutvecklare och kravhanterare
En verksamhetsarkitekt driver ett långsiktigt arbete med att skapa förutsättningar för verksamheten att utvecklas. En processorienterad verksamhetsutvecklare beskriver processer samt utvecklar och inför dem. Läs mer om vem som gör vad.
Läs mer >>

Hämta material
Informationsblad

Ladda hem ett informationsblad i PDF-format för utbildningen.
Klicka här >>


Certifierad process- och verksamhetsutvecklare

En skola med praktisk kundorientering


Har du frågor, kontakta Christina Nilsson på Dataföreningen Kompetens, tel 08-510 638 87 eller christina.nilsson@dfkompetens.se.

FRÅGA: Vad händer om jag blir sjuk eller av någon annan orsak inte kan vara med på ett avsnitt?

SVAR: Anmälan är bindande, men du kan skicka en kollega. Om du har ett läkarintyg så kan du flytta din plats till nästa utbildningstillfälle, om det inte går så får du en kreditfaktura. Om du är sjuk ett enstaka avsnitt kan du vara med på motsvarande avsnitt i nästkommande skola.

FRÅGA: Vad krävs för att bli certifierad?

SVAR: Utbildningen är fördelad på sex tillfällen om vardera två dagar med cirka fyra veckors mellanrum. Mellan tillfällena skall litteratur läsas in och i anslutning till dessa skall hemuppgifter besvaras. För ett diplom krävs närvaro vid alla tillfällan samt besvarande av alla hemuppgifter. För certifikat krävs dessutom godkänt på enskild skriftlig tentamen och godkänd enskild hemuppgift.


Datum 14 september - 15 september 2010
27 september - 28 september 2010
19 oktober - 20 oktober 2010
8 november - 9 november 2010
24 november - 25 november 2010
7 december - 8 december 2010
Plats Stora Brännbo, Stora Brännbovägen 4-6, Sigtuna
Pris SEK exkl moms
Övrigt Kostnad för internat (kost och logi) ingår ej i deltagaravgiften – uppgår till cirka 14 000 kr exkl moms.
För nästa kurstillfälle kontakta Christina Nilsson på 08 510 638 87.
  ANMÄL DIG HÄR >>