2010-03-31: Magnus Penker
RISKKAPITAL FRÅN STATEN Veckans spaning handlar om att allt fler svenskar och svenska bolag etablerar sig i Indien, ofta med små team, som sedan servar moderbolag eller flera fristående bolag. Vill du göra detsamma? Du kan få riskkapital från staten för att komma igång.
Det finns flera sätt att etablera en del av din verksamhet i Indien, Kina eller övriga Asien, som till exempel ett dedikerat team, ett captive team eller genom en BOT- process (Build Operate Transfere). Andra alternativ är att ingå ett Joint Venture eller en strategisk allians med ett indiskt bolag.
Planerar du att utnyttja möjligheterna med offshoring? Nu finns i första steget 750.000 kronor att få i riskvilligt kapital av staten. Det är Swedfund som ger dig möjligheten. Efter att ha arbetat med att ta fram ansökningsunderlag till Swedfund har jag till min glädje noterat att deras process är proffsig och selektiv samt att medlen är till för dem som verkligen seriöst vill arbeta med Asien och inte köra quick-fix. Att arbeta med offshoring eller outsourcing är inte så enkelt, men rätt utfört mycket kraftfullt.
Du ska vara ett aktiebolag och ha mellan 5 och 249 anställda, ha en årlig omsättning på högst 50 miljoner euro och/eller, en balansomslutning på högst 43 miljoner euro. Du ska ha en utpekad samarbetspartner i exempelvis Indien, som du inte tidigare arbetat med, och du ska ha ett skriftligt samarbetsavtal med dem.
Det finns flera skäl. Dels är det en reell investering att komma igång med att arbeta i Indien eller andra asiatiska länder, dels ger det dig en tydlig tidsplan och mål med din verksamhet. I ansökan ska du i detalj ange hur etableringen ska gå till. De 750.000 kronorna är ett avskrivningsbart lån som skrivs av om du följer planen.
Om du är intresserad av att söka 750.000 kronor i avskrivningsbart lån ska du börja med att definiera ett projekt eller en verksamhet som du vill sätta upp i Asien. Skriv ned en klassisk affärsplan och identifiera en partner i Asien – det finns många som även har lokal representation i Sverige som du kan gå genom. Därefter upprättar du en kompetensplan för hur kompetens ska överföras till företaget du arbetar med, vecka för vecka och exakt vad som ska utbildas i.
Merparten av utbildningen ska ske fysiskt och på plats i landet i fråga, vilket i sig är väldigt bra då du får bra känsla för människorna där. Dock kan en mindre del även ske i Sverige, vilket också kan rekommenderas för att få en buy-in av ditt eget bolag och team.
Total finansieras 40 procent av dina aktiviteter som är kompetensöverföring, varav merparten lärarledd, men det finns också utrymme för att ta fram manualer och kursdokumentation. Om fysisk utrustning behövs på plats går det också att ta upp och få täckning för till viss del som en investering i projektet.
Sedan är det ett antal bilagor som ska fyllas i kring arbetsvillkor, miljö med mera. Därefter startar en formell granskning och du får lite kompletterade frågor. Är du van skriver du ansökan på cirka 100 timmar.
Swedfund är professionellt riskkapital som är fokuserad på tillväxt genom samverkan med tillväxtmarknader. De har mer än 30 års erfarenhet av investeringar i tillväxtmarknader som Indien och Kina. En av måna aspekter med att själv etablera sig är den legala biten och det som handlar om korruption.
Det finns en organisation som heter Transparancy International som mäter korruption i världen, UNESCO har på sin sajt ett interaktivt verktyg där man kan laborera med TI:s index, vilket kan rekommenderas om du funderar på internationella affärer. Det kan vara allt från offshore till egna kontor för R&D eller sälj. I tabellen nedan sammanställde jag en liten lista med vanliga offshoringländer och det intressanta är att de ligger ungefär som Italien som har 4,9 av 10 möjliga. Högst (bäst) ligger Nya Zeeland med 9.4.
Minskad korruption och äkta frihandel är enligt nationalekonomerna det som kan förbättra världen inklusive klimatet – genom en rättvis värld utan protektionism och utan korruption.
Testa gärna verktyget här >>.
Precis som att gå en kurs och lära sig grunderna, är utformandet av första projektet viktigt, annars riskerar du dyrköpa lärdomar. Om du är en av dem som går kursen i Offshoring i praktiken den 25-27 maj, kan jag svara på frågor om Swedfund och ge tips om en eventuell ansökan och etablering. Jag är nämligen ansvarig lärare på kursen.
Hoppas spaningen gjort dig nyfiken och att du tar del av statens nya möjligheter (i grunden EU-pengar för att få igång mer samarbete med tillväxtmarknaderna).
Magnus Penker har skrivit såväl svenska som amerikanska fackböcker, utbildat tusentals människor i IT-branschen samt grundat, fusionerat, köpt och sålt åtskilliga bolag inom IT, Media och kommunikation. ”Jag har samlat på mig en del om vad som gör att saker händer på riktigt och tvärtom, det är ofta smärtsamma omställningar som behövs. Jag kallar det för Shift Happens.” Idag arbetar Magnus som investerare och vd för offshoringbolaget GTL Sweden där han hjälper kunder att upphandla och genomföra offshoringprojekt inom IT och media.
Sedan hösten 2009 är Magnus Penker också kursansvarig för utbildningen Offshoring i praktiken. Det är en kvalificerande utbildning för roller som identifierar, planerar, upphandlar och genomför projekt för offshoring och offshore outsourcing.
Du når Magnus på magnus@penker.se.